а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предизвик

мн. предизвици
Вид збор: Именка, машки род
1. Тоа што предизвикува, што поттикнува на желба, стремеж да се направи, да се постигне нешто.
Англиски: challenge Албански: sfidë
Примери:
Патувањето низ пустината за него беше голем предизвик.
Им одолеа на предизвиците во манекенството.
2. Чин на предизвикување; дразнење, задевање, провокација.
Англиски: provocation Албански: provokim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи