а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предизвикувачки

предизвикувачкиот
Вид збор: Придавка
Што предизвикува, провоцира, дразни некого со нешто.
Англиски: challenging
Примери:
Предизвикувачки поглед.
Предизвикувачка насмевка.
Изведенки
предизвикувачки прил.
Пример: Се држи предизвикувачки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи