а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предзори

Вид збор: Прилог
Времето непосредно пред зазорување, пред изгрејсонце.
Англиски: dawn
Примери:
Излегоа предзори.
Заспаа предзори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи