а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предзнак

мн. предзнаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7523
Знак, симптом, појава што навестува нешто, што претскажува нешто.
Англиски: omen
Примери:
Предзнак на смртта.
Предзнак на победата.
Убави предзнаци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК