а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предзнаење

мн. предзнаења
Вид збор: Именка, среден род
Претходно стекнато занење.
Англиски: previous knowledge
Употреба: Образование
Примери:
Темата бараше извесни предзнаења кај учениците.
Тест за предзнаењета по историја.
Изведенки
предзнание ср.
мн. предзнанија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи