а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преде

предат; преди, предете; предев, предеа; предел; преден; предов, предоа; прел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6021
1. Прави, усукува нишки од волна, памук.
Англиски: spin Албански: tjerr
Примери:
Девојчето ја предеше волната.
2. За мачка - испушта товок, специфичен звук при спиење или при галење.
Англиски: purr Албански: kerrnjon, gërhet, nxjerr kermëza
Примери:
Мачката предеше кај огништето.
Изрази
Тенко преде - за човек што ги живее последните денови од животот.
Тенко преде - за човек што ги троши последните пари.
Тенко преде - за човек што премногу бара.
Добра мисла урка преде - со добрина може се да се постигне.
Како преде мајката, така ткае ќерката - се надополнуваат, се надоврзуваат во нешто, имаат исти ставови.
Изведенки
предење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК