а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преден

предни
Вид збор: Придавка
Што се наоѓа пред некого или пред нешто, што е пред другите, што е од челната страна, што е напред.
Англиски: frontal
Примери:
Предниот дел од возилото удрил во железничката пруга.
преден влез, предна врата, предна соба
предна корица
предни заби, предни нозе
предни редови, преден одред
Изрази
На преден план - тоа што е основно, важно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи