а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предено

мн. предена
Вид збор: Именка, среден род
Волнен, памучен или ленен конец усучен се предење.
Англиски: yarn
FlexiMac
 менување на македонски глаголи