а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преденка

мн. преденки
Вид збор: Именка, женски род
Вечерно собирање на прелки, предачки на село заради заедничка работа.
Употреба: Народно
Примери:
Ги викнала сите девојки на преденка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи