а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предела

мн. предели
Вид збор: Именка, женски род
стадо овци
Англиски: sheep herd
Употреба: Архаизам
Примери:
голема предела
Пределите овци се шаренеа по ридовите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи