а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предгрупа

мн. прегрупи
Вид збор: Именка, женски род
Група којашто настапува пред главните ѕвезди на естрадата.
Англиски: supporting act
Употреба: Сцена
Примери:
Имаше само еден говорник и една предгрупа за загревање пред настапот на главната ѕвезда.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи