а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предгорје

мн. предгорја
Вид збор: Именка, среден род
Понизок планински предел пред повисока планина.
Англиски: foot of mountain Албански: rrëzë
Употреба: Географија
Примери:
Предгорјето на Галичица изобилува со ликовити тревки.
Изведенки
предгорие ср.
мн. предгорија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи