а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предговорник

мн. предговорници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 56002
Тој што говорел пред некој друг говорник.
Англиски: previous speaker
Примери:
Тоа веќе го слушнавте од моите предговорници.
Изведенки
1. предговорничка ж.
мн. предговорнички
2. предговорнички прид.
предговорничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК