а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предвреме

Вид збор: Прилог
Порано отколку што е предвидено, порано од определениот рок.
Англиски: premature
Примери:
Тие раскажуваат за бебињата кои се раѓале предвреме.
Се врати предвреме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи