а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предвремен

предвремени
Вид збор: Придавка
Што се случи порано од определеното време, порано отколку што било предвидено.
Англиски: premature, early
Примери:
предвремена пензија
предвремено породување
Изведенки
1. предвремено прил.
Пример: Почна да старее предвремено.
2. предвременост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи