а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предворие

мн. предворија
Вид збор: Именка, среден род
Влезна просторија на куќа, зграда, стан и др.
Англиски: entrance
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
камено предворие
Изведенки
предворје ср.
мн. предворја
Пример: темно предворје
FlexiMac
 менување на македонски глаголи