а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предводи

предводат
Вид збор: Глагол, несвршен
Што води и се наоѓа на чело.
Англиски: lead
Примери:
Министерот ја предводеше делегацијата.
Изведенки
1. предводење ср.
2. предводува несв.
предводуваат
3. предводување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи