а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предвид

Вид збор: Прилог
Ранг: 2971
Во состав со глаголите: иде, доаѓа, земе, има предвид - потребно е, неопходно е да се обрне, да се посвети внимание на нешто.
Англиски: considering Албански: parasysh
Примери:
Имајќи ги предвид овие факти.
Да се земе предвид новонастанатата ситуација.
Не доаѓа предвид да се врати дома.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК