а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предвидување

мн. предвидувања
Вид збор: Именка, среден род
очекување, прогноза
Англиски: prediction
Примери:
Се исполнија сите предвидувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи