а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предвиден

предвидениот
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) Планиран, земен предвид.
Англиски: designated
Примери:
Предвидениот пат ќе се гради подоцна.
Предвидените средства се потрошени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи