а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предвечерие

мн. предвечерија
Вид збор: Именка, среден род
1. предвечер
Англиски: dusk Албански: koha para mbrëmjes
2. Вечер спроти некој празник.
Англиски: eve Албански: natë para feste
Примери:
Ги свршија работите во предвечерието на Митровден.
3. Времето непосредно пред некој важен настан.
Англиски: eve Албански: natë para ndonjë ngjarje
Примери:
Во предвечерието на востанието.
Во предвечерието на Илинден.
Изведенки
предвечерје ср.
мн. предвечерја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи