а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предвести

предвестат
Вид збор: Глагол, свршен
Даде предвест.
Англиски: herald
Примери:
Дождот како да ја предвести несреќата.
Изведенки
1. предвестува несв.
предвестуваат
2. предвестување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи