а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предвесник

мн. предвесници
Вид збор: Именка, машки род
Тој или тоа што предвестува нешто; што предвестува знак, најава на нешто.
Англиски: herald
Примери:
Предвесник на новото време.
Предвесник на пролетта.
Предвесник на победата.
Изведенки
предвесница ж.
мн. предвесници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи