а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предбрачен

пребрачниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на тоа што се случило пред стапувањето во брак.
Англиски: prenuptial
Примери:
Предбрачен живот.
Изрази
Предбрачен договор - договор што го потпишуваат брачните другари пред стапувањето во брак и со кој се регулираат нивните права и обврски во случај на развос.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи