а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предачница

мн. предачници
Вид збор: Именка, женски род
Фабричко одделение во кое се работи со предачни машини.
Англиски: weaving mill
Примери:
Во предачницта работат само жени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи