а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предачка

мн. предачки
Вид збор: Именка, женски род
1. Жена што преде.
Англиски: weaver Албански: tjerrëse
Примери:
Машина за предење.
2. Машина за предење.
Албански: tjerrëse
Употреба: Технологија
Примери:
Предачката се расипа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи