а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предан

предани
Вид збор: Придавка
Што е приврзан кон некого или кон нешто изразувајќи љубов, верност или поддршка.
Англиски: faithful
Примери:
Предан другар.
Предан татко.
Изведенки
1. предано прил.
Пример: Предано се бори.
2. преданост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи