а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предание

мн. преданија
Вид збор: Именка, среден род
Усно пренесување на историски случувања, настани од минатото или животни искуства што се предаваат од поколение на поколение.
Англиски: saga
Примери:
Древни преданија.
Црковно предание.
Народно предание.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи