а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предало

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Заеднички назив за преѓата и приборот за предење.
Примери:
Си го зеде предалото и седна да преде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи