а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предаден

предадени
Вид збор: Придавка
Што е оддаден, посветен на нешто, занесе од нешто.
Англиски: dedicated
Примери:
Сиот е предаден на својата работа.
Изведенки
предаденост ж.
посветеност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи