а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предавство

мн. предавства
Вид збор: Именка, среден род
Вероломна постапка, чин на изневерување на определени начела, принципи.
Англиски: treason
Примери:
Предавство на народот.
Политички предавства.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи