а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предавник

мн. предавници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што врши предавство.
Англиски: traitor Албански: tradhtar
Примери:
Предавник на нашето дело.
Предавниците ќе бидат изведени на суд.
Изведенки
предавница ж.
мн. предавници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи