а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предава

(се) предаваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Предава во други раце.
Англиски: surrender Албански: dorëzoj
Примери:
Ја предава функцијата на друг.
2. Држи предавања.
Англиски: lecture Албански: mbaj leksion, jap mësim
Употреба: Образование
Примери:
Предава германски јазик на факултет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи