а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предавање

мн. предавања
Вид збор: Именка, среден род
1. Усно излагање на наставна единица.
Англиски: lesson Албански: ligjeratë, mësim
Употреба: Образование
Примери:
Присуствував на сите предавања.
2. Излагање на некоја тема пред слушатели.
Англиски: lecture Албански: ligjeratë, leksion
Примери:
Држи предавање за Мисирков.
Лингвистички предавања.
3. Запис, текст на излагање.
Англиски: lecture Албански: leksion, ligjeratë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи