а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предавач

мн. предавачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што предава, што држи предавање.
Англиски: lecturer Албански: ligjerues
Употреба: Образование
Примери:
Како предавачи на семинарот имаше гости од странство.
2. Наставно звање.
Англиски: lecturer Албански: ligjerues
Употреба: Образование
Примери:
Универзитетски предавач.
Изведенки
предавачки прид.
предавачкиот
Пример: предавачки центар
FlexiMac
 менување на македонски глаголи