а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предавател

мн. предаватели
Вид збор: Именка, машки род
Апарат со кој се предаваат сигнали по безжичен пат.
Англиски: transmitter
Употреба: Технологија
Примери:
Телевизиски предавател.
Радио-предавател.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи