а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прегрупира

прегрупираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Групира поинаку или повторно.
Англиски: regroup Албански: rigrupoj
Употреба: Воен термин
Примери:
Воениот штаб ги прегрупираше трупите.
2. (се прегрупира) Се групира поинаку или повторно.
Англиски: regroup Албански: rigrupoj
Примери:
Батаљонот се прегрупира во три чети.
Учениците се прегруприраа во три групи.
Изведенки
прегрупирање ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи