а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прегризе

прегризат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прекине нешто со гризење.
Англиски: bite through Албански: brej, kafshoj
Примери:
Лисицата го прегризала јажето со кое беше врзана.
Глувците го прегризаа ќебето на неколку места.
2. Потфати со забите нешто.
Англиски: bite off Албански: kafshoj
Примери:
Тој си ја прегриза усната.
Таа му го прегриза увото на војникот.
Изведенки
1. прегризува несв.
прегризуваат
2. прегризување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи