а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прегрешение

мн. прегрешенија
Вид збор: Именка, среден род
Правење грев, прекршување на божјите заповеди.
Англиски: sin
Употреба: Религија , Црковен термин
Примери:
Само Бог може да ги прости твоите прегрешенија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи