а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прегрбави

прегрбават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да стане грбав.
Примери:
Работата го прегрбави.
Годините ја прегрбија.
2. (се прегрбави) Стане грбав.
Примери:
Стариот се прегрбавил.
Изведенки
1. прегрби св.
прегрбат
2. прегрбавува несв.
(се) прегрбавуваат
3. прегрбува несв.
(се) прегрбуваат
4. прегрбавување ср.
глаг. им.
5. прегрбување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи