а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преграб

мн. преграби
Вид збор: Именка, машки род
1. прегратка, прегрнување
Англиски: hug Албански: përqafim
Примери:
Братски преграб.
Љубовен преграб.
2. Нешто што може да се носи наеднаш со двете раце.
Албански: përqafim
Примери:
Се појави на вратата со преграб подароци.
Береа кисели сливи во преграби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи