а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прегости

прегостат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нагоси, нахрани некого обилно, повеќе отколку што е потребно.
Албански: gostis tepër
Употреба: Иронично
Примери:
Роднините не прегостија.
2. (се прегости) Обилно се најаде, се прејаде.
Албански: haj tepër
Употреба: Иронично
Примери:
Се прегостија на синоќешната слава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК