а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прегор

мн. прегори
Вид збор: Именка, машки род
1. Суво, исушено место на нива каде што ништо не расте.
Албански: vend i that
Употреба: Екологија
Примери:
Сушното лето ја претвори нивата во прегор.
2. (само едн.) Сушење поради преголема изложеност на сонце.
Англиски: drought Албански: tharje, thatësi
Употреба: Земјоделство
Примери:
Од пресилното сонце може да дојде до прегор на младите плодови.
3. (само едн.) Пожртвуваност, жртвување во име на другите.
Англиски: sacrifice Албански: sakrific, flijim
Употреба: Преносно значење
Примери:
свесен прегор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи