а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преголем

преголеми
Вид збор: Придавка
Што е премногу, претерано голем.
Англиски: too large
Примери:
Преголем притисок.
Преголем товар.
Преголем интерес.
Преголема радост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи