а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преговори

преговорите
Вид збор: Именка, множина
Официјални разговори помеѓу претставници на две или повеќе страви заради постигнување на некаков договор, спогодба.
Англиски: negotiation Албански: negocijata
Примери:
Мировни преговори.
Трговски преговори.
Воени преговори.
Политички преговори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи