а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преговарач

мн. преговарачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што води преговори.
Англиски: negotiator
Примери:
Во ноември 2008 година, тој беше назначен за главен преговарач на спорот за името.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи