а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преглед

мн. прегледи
Вид збор: Именка, машки род
1. Разгледување на содржината на нешто.
Англиски: analysis Албански: analizë
Примери:
Преглед на денешните настани.
2. Целосно и внимателно прегледување на некого или нешто заради контрола, безбедност и сл.
Англиски: examination Албански: ekzaminim, kontrollim
Примери:
Лекарски преглед.
Систематски прегледи.
Цариникот направи преглед на автомобилот и на багажот.
3. Извод, кратко излагање на факти, настани, појави и сл.
Англиски: overview Албански: pasqyrë, analizë
Примери:
Табеларен преглед.
Историски преглед.
Преглед на политичката ситуација.
4. Опфаќање на просторот со поглед, видик, видливост.
Англиски: overview Албански: pamje, vëzhgim
Примери:
Оттука има најубав преглед на околината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи