а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прегледувач

мн. прегледувачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што прегледува, што врши преглед.
Англиски: inspector
Примери:
Прегледувачите стоеја на влезот и ги прегледуваа посетителите на концертот.
2. Компјутерски програм за прикажување на веб-страници.
Англиски: browser
Употреба: Информатика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи