а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прегледност

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Особина на тоа што е прегледно.
Англиски: clarity Албански: qartësi
2. преглед
Англиски: overview Албански: shikim
Примери:
Од ридот на кој стоеше имаше убава прегледност кон селото.
Од собата имаше прегледност на улицата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи