а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прегледен

прегледни
Вид збор: Придавка
Што е јасен, разбирлив, што лесно може да се прегледа.
Англиски: clear
Примери:
Прегледна карта.
Прегледен труд.
Изведенки
прегледно прил.
Пример: Прегледно напишана задача.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи